סובחי טנוס – מקבלנות ביצוע להשקעות ויזמות

הוא אולי לא מוכר לציבור הרחב אבל בעולם הנדל"ן שמו הולך לפניו. הוא החל לרצף את דרכו לפסגה כפועל פשוט, הפך עד מהרה לקבלן ביצוע מבוקש, ובשנים האחרונות – לאחר שהקים חברה בשם "ס.ט.ר נדלן" – הוא נכנס גם לתחומי ההשקעות והיזמות בנדל"ן. זהו סיפורו של סובחי טנוס.

למה התרחב סובחי טנוס מקבלנות ביצוע גם אל היזמות וההשקעות?

לכאורה ההתפרשות של סובחי טנוס מקבלנות ביצוע "בלבד" ליזמות ולהשקעות (במקביל לביצוע פרויקטים עבור יזמים אחרים) הייתה טבעית, אולם להחלטה לעשות זאת קדמו התלבטויות רבות ולמעשה מדובר בעליית שלב משמעותית מבחינתו של טנוס.

ראשית, לא כל מי שמצטיין בביצוע פרויקטים בתחום הבנייה ניחן ביכולות הנחוצות לצורך יזמות והשקעות, ושנית, טנוס חשש שמא ההתרחבות לא תאפשר לו להמשיך ולעמוד בכל התחייבות והתחייבות, כפי שהקפיד לעשות לאורך כל השנים הרבות בהן הוא עוסק בנדל"ן, ובעצם מפני מצב של "תפסת מרובה לא תפסת".

מצד שני, קבלני הביצוע בארץ החלו לסבול משחיקה הולכת ומחריפה ברווחיות, כשגם קבלנים גדולים ובולטים גילו כי מצד אחד הם השלימו בהצלחה רבה פרויקטים שונים ומצד שני כמעט ולא נותר להם רווח בזכות אותם פרויקטים והיו אף מקרים שבהם לא רק שלא נרשם רווח אלא שהשורה התחתונה הייתה הפסד, ואפילו ניכר (דבר שגרם ללא מעט קבלני ביצוע, כולל ותיקים ומוערכים, להיפלט מהתחום).

עוד סיבה טובה כן להתרחב אל היזמות וההשקעות הייתה הניסיון הנרחב של סובחי טנוס, הן בתחום הבנייה למגורים והן בתחום הבנייה של שטחי מסחר – ניסיון שמאפשר לו לזהות היטב הזדמנויות נדלניות ולדעת איפה כדאי להשקיע ומתי כדאי ליזום.

גם הקמתה של "STR REAL ESTATE" בשנת 2008, וצירוף שני בניו רמזי וראיד לעסק שהפך לעסק משפחתי, סייעו לסובחי "לקפוץ למים הקרים", שכן השניים מהווים משענת איתנה ועזר כנגדו – ואכן הצעד המשמעותי התגלה כמוצלח מאוד והן טנוס והן "STR" רשמו מאז הצלחות מרשימות.

ביג פאשן נצרת – ההשקעה המשתלמת

דוגמה מצוינת להשקעה משתלמת מבחינת סובחי טנוס ו"ס.ט.ר" היא קניון ביג פאשן נצרת בו היא שותפה עם קבוצת ביג של יהודה נפתלי (אגב, "ס.ט.ר נדלן" הקימה עבור קבוצה זו את ביג פאשן בית שמש מרהיב העין).

ביג פאשן על המפה!

מבחינת טנוס זוהי לא רק השקעה משתלמת אלא גם חזרה לשורשים, שכן הוא גדל בנצרת ושם גם החל את הרומן שלו עם עולם הנדל"ן. המיקום של מרכז הקניות הפתוח הינו אידיאלי – בהצטלבות של כביש 60 עם כביש 75, כך שיש גישה נוחה אליו מכל מקום ברחבי הצפון, ואכן אל ביג פאשן נצרת מגיעים הן תושבי נצרת, הן תושבי נצרת עילית ועוד קהל רחב ומגוון מהגליל. בהקשר זה כדאי לציין כי בביג פאשן נצרת מצוינים המועדים של כל הדתות וגם הפעילויות השונות המתקיימות בו מקפידות על כבוד ליהודים וערבים גם יחד, ובהתאם ניתן למצוא בו לאורך כל שעות הפתיחה שלו אוכלוסייה מגוונת שמוכיחה כי דו קיום אינו חלום אלא מציאות אפשרית.

הקניון נפתח בשנת 2009, מתמקד כפי שניתן להבין משמו בתחום האופנה, ויוצר תמהיל נכון של חנויות יוקרה לצד כאלה הפונות למכנה משותף רחב יותר. שוויו של ביג פאשן נצרת נאמד ב-250 מיליון ש"ח וב-2013 הוא דורג ע"י גלובס במקום ה-12 והמכובד מבין כלל הקניונים בארץ.